Dvořák střechy - Montáž a renovace střech | Zakázkové truhlářství Miroslav Velinský

Stavební postupy, rady a tipy stavitelství Římek

Pokud Vás zajímá pokládka zámkové dlažby, stavba příčky, nebo Vás zajímá na co dát pozor před stavbou pasivního domu. Rádi Vám poradíme.

Jak na pokládku zámkové dlažby

Zámková dlažba je zajímavá tím, že je tvořena tzv. zámky, které do sebe zapadají. První věcí, které se budeme věnovat je výběr dlažby. Při výběru dlažby se musíme rozhodnout, jaké bude celkové zatížení plochy provozem. Pokud je podloží bez betonových desek obecně platí zásady:

  • Terasy, pergoly, stezky - dlažba do tloušťky 35-50 mm.
  • Příjezdové cesty k rodinnému domu - do tloušťky 60-70mm.
  • Pro parkoviště, komunikace - tloušťka dlažby 80 mm.
  • Místa, kde staví kamiony - dlažba tloušky 100mm.

Jak pokládat dlažbu

Začínáme v pravoúhlém rohu, od nejnižšího místa. Dlažební kostky se pokládají ve směru od sebe, aby se na ně dalo hned stoupnout. Mezi kameny necháváme spáru 3-6mm. Dáváme pozor, aby spára byla všude stejná. Po 2 až 3 metrech kontrolujeme, jestli se nám dlažba nerozjíždí.(pomocí laťe nebo provázku). Nikdy nepoužíváme naprasklé nebo jinak poničené kostky dlažby!. Spáry zasypáváme pískem za sucha. Vyvarujme se jílu, ten podporuje růst plevele ve spárách. Písek necháváme na dlažbě dva až tři týdny.

Zámková dlažba Stavitelství Římek Zámková dlažba Stavitelství Římek Zámková dlažba Stavitelství Římek Zámková dlažba Stavitelství Římek Zámková dlažba Stavitelství Římek

Stavební příčka

Stavební příčka je nenosná stavební zeď,která má oddělit dva nezávislé celky (např. ložnici a kuchyň). Každá stavební příčka, musí splňovat ČSN normou. Základní požadavky na stavební příčky jsou: zvuková neprůzvučnost, tepelný odpor, požární odolnost, zdravotní nezávadnost.

Podle statiky je dělíme:

  • podepřené - stropní konstrukcí, betonovou mazaninou, atd.
  • zavěšené - např. na strop, méně častý typ
  • visuté - ukotvené a nesené okolními nosnými stěnami
  • kombinované - kombinace předchozích způsobů

Používané materiály: cihly, pórobetonové tvárnice, sádrové tvárnice a sádrokartonové desky. Můžeme vyrobit i příčky z plastu.

Cihlové příčky

Cihlové příčky se dělají z cihel klasických plných nebo dutinových. Tloušťka se pohybuje mezi 50 – 150 mm. Staví se mokrou metodou zdění, při jejich stavbě vzniká nepořádek, při řezání cihel vznikají nepřesnosti, ty se musejí dále vyrovnávat vyšší vrstvou omítky. Mezi výhody cihlové příčky patří, větší nosnost připevněných předmětu, dobrá tepelná a zvuková těsnost.

Sádrové příčky

Příčky ze sádrových cihel se spojují pomocí lepidla. Výhodou je jejich tvárnost a není zapořebí omítka. Díky značné nosnosti lze na ně zavěsit těžší předměty. Nevýhodou je absorbce vlhkosti, takže by neměly být používány v mokrých prostorech.

Stavba pasivního domu

Pokud uvažujete o stavbě pasivního domu, je třeba si uvědomit, že jeho stavba vyžaduje projektovou přípravu, detailní projekci konstrukcí a technologií, až po kvalitní realizaci. Všechny tyto požadavky Vám můžeme nabídnout. Kontaktujte Nás.